Göz Tansiyonu Glokom Nedir

Göz Tansiyonu Göz Tansiyonu Nedir Neden Yükselir Nasıl Önlenir Tedavisi Nelere Dikkat EdilmeliGöz Tansiyonu Nedir Neden Yükselir Nasıl Önlenir Tedavisi Nelere Dikkat EdilmeliNedir Neden Yükselir Nasıl Önlenir Tedavisi Nelere Dikkat Edilmeli
Paylaş
 

Göz tansiyonu nedir? göz tansiyonu gözümüzde’ki iç basıncın yükselmesi ile göz içerisindeki sinirlere zarar vererek, göz de yorgunluğa ve tahribata yol açmasıdır. Kısa sürede tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar yol açabilen bir göz rahatsızlığıdır.

Göz Tansiyonu Nedir Neden Yükselir

Halk arasında karasu hastalığı hastalığı veya glokom olarak da adlandırılan göz tansiyonu, belirli bir evreden sonra göz içerisinde ki tahribatın boyutuna göre görme kaybına neden olan bir göz rahatsızlığıdır.göz tansiyonu ingilizce terim olarak eye pressure olarak geçmektedir.

Göz tansiyonu taşı göz taşı nedir? vucudumuzda böbreklerde oluşan taş yapısının farklı bir türü olan göz taşı göz içerisinde oluşmaktadır göz taşı oluşumunun nedenleri düzensiz uyku,sağlıksız beslenme,sigar,ve alkol gibi nedenlere dayanmaktadır,

Göz taşının göze verdiği rahatsızlıkların başında gözde kaşıntı yanma ve ufak sızılar gibi belirtiler ile öne çıkmaktadır.göz taşı ve göz tansiyonu farklı rahatsızlıklarolup tedavi yöntemi de farklıdır.

Göz Tansiyonu tedavisi

Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Öncelikle göz tansiyonu tedavi yöntemleri arasında sıralma yapacak olursa, 3 çeşit göz tansiyonu tedavisi bulunmaktadır.

Göz Tansiyonu İlaç Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisinde kullanılan ilaçların başlıca özelliği gözdeki sıvının üretimini kısmakla veya yükeltmek ile göz tansiyonu düşürülür,göz tansiyonunda kullanılan ilaçlar tedavi sonuç vermediğnde ömür boyu kulanılabilmektedir.

Göz Tansiyonu Cerrahi Tedavi

Göz Tansiyonu ameliyatı

Göz tansiyonu ameliyatında göz de küçük bir delik açılarak yapılmaktadır,bu açılan deliğin göze her hangi bir zararı yoktur,dışarıdan çıplak göz ile görünmesi mümkün olmayacak kadar küçük bir deliktir,ameliyat buradan yapılmakta ve kısa süre sonra açılan delik kapanmaktadır.genellikle ameliyat görme oranı çok düştüğü zamnlarda yapılmaktadır.

Göz Tansiyonu Lazer Tedavisi

Glokom tedavisinde amaçlanan,hastalıktan dolayı göz sıvısını dışarıya taşıyan kanalların tıkalı olmasından kaynaklanan problimin giderilmesine odaklı, tedavi uygulanmaktadır, uzun yıllar boyunca göz tansiyonu tedavisinde kullanılan ve halen kullanılmakta olan göz damlalarının fiyat olarak yüksek olması ayrıca damlaların düzenli bir şekilde kullanılmamasından dolayı,lazer tedavisi son zamanlarda çok daha tercih edilen bir tedavi yöntemdir, lazer tedavisi ile daha kısa süreli ve başarılı sonuçlar elde etmek mümkün hale gelmektedir.

Göz Tansiyonu Değerleri

Sağlıklı bir kişide göz tansiyonu refarans değerleri yani normal olan göz tansiyonu aralığı 

Uzmanlar tarafından belirlenmiş kesin bir değer belirtilmemiştir,uzmanlar arasında bir birine yakın farklı değerlerden bahsedilmektedir,kabul gören yaygın değerler 10mmHg 20 mmHg değerleri normal göz tansiyonu değerleri arasında kabul edilmiştir.

Göz Tansiyonu Testi Nasıl Yapılır

Göz tansiyonu testi kesinlikle uzman hekimler tarafından ve özel aletler ile yapılmalıdır,göz tansiyonu olan kişiler bunu belli bir zaman farkedememektedirler, bunun sebebi ise göz tansiyonunun çevreden başlayarak görme kaybına neden olmasıdır.

En doğru kontrol yöntemleri arasında belli aralıklar ile genel bir sağlık taramasından geçerek göz tansiyonu gibi hastalıklara karşı erken teşhis etmemiz mümkün hale gelmektedir.

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer

Göz Tansiyonu nasıl düşer? sorusuna kısaca uzman hekimlerin vermiş olduğu ilaçların düzenli şekilde kullanılması ile sonuç alınabilmektedir, göz tansiyonunu tetikleyici etkenler den kaçınılması gerektiği gibi hekiminizin size tavsiye edeceği yatıştırıcı etkenleri göz ardı etmemek gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz tansiyonu belirtileri nasıl olur?İlerlemiş göz tansiyonu belirtileri göz basıncı seviyesininin 60 mmHg ye yükselmesi ile ortaya çıkabilmektedir,genellikle kusma,mide bulantısı,göz kızarıklığı,aşırı ağrı, şeklinde kendini göstermektedir,genellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır.

Göz tansiyonu ağrı yaparmı sorusu sıkca sorulmaktadır, göz ağrısının nedenleri arasında göz tansiyonunu sayabiliriz ileri derecede göz tansiyonu şikayeti olan kişilerde ağrıya daha sık rastlanmaktadır kimi zaman lar sık sık tekrarlayan baş ağrısına da neden olmaktadır

Göz tansiyonu nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir? göz tansiyonu testi ve sonuçlarını tam olarak anlayabilmek tıbbi olarak yapılacak olan testler sonucu ortaya çıkmaktadır,genellikle uzun süre doktor kontrolunden geçmemiş bi nevi ihmal edilmiş bütün hastalıklar için geçerli olan tedavide geç kalınma durumu göz tansiyonu için de aynı sonuçları beraberinde getirmektedir. Genellikle görme bozukluğunun artması ile doktora başvurulmaktadır. kişinin göz tansiyonu olduğunu anlayabilmesi uzun zaman alabilmektedir.

Göz Tansiyonuna Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu düşürmek için ne yemeli Göz tansiyonu doğal yollarala nasıl geçer? Göz tansiyonu tedavisinde bitkisel ürünlerin etkisi kuşku götürmez bir gerçektir, doğal ürünler ile göz tansiyonu tedavisi yapılabildiği gibi ilerlemiş olan hastalıklarda sadece durdurmaya ve ya yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır, ileridde göz tansiyonu problemi yaşamamak,veya göz tansiyanu hastası iseniz ilerlemesini durdurmak, için tüketilmesi gereken bazı besinler aşağıdadır.

 • Havuç
 • Karabaş Otu
 • Domates
 • Bakla

Göz Tansiyonu Aralığı

Göz tansiyonu kaç olmalı Göz tansiyonu değerleri kaç olmalıdır Göz tansiyonu, glokom için  belirleyici bir etken olduğundan dolayı doktorunuza belli aralıklar ile ölçtürmelisiniz,normal göz tansiyonu değeri 10- 20 mm Hg arasında olan değerler normal değer olarak görülür bu basınç oranı göze herhangi bir zararı bulunmamaktadır.Göz tansiyonu cct

Göz Tansiyonu Ameliyatı

Göz tansiyonu için yeni sayılabilecek tüp tedavisi ile gözde açılan çok küçük bir delik ile göz içerisine tüp yerleştirilerek, göz içi basıncı düşürülebilmekte veya dengelenmektedir, kısa ve ağrısız olan bu yöntem ile bir çok hasta göz tansiyonundan kurtulmuştur.

Göz tansiyonu ameliyat fiyatı hastalığın aşaması,tedavi sürecine göre değişebilmektedir.

Göz Tansiyonu Askerlik

Göz tansiyonu oranına göre askerliği etkilemektedir,askerlikten muaf tutulabilmesi için görme kaybının oranı göz tansiyonu rapor oranı  %14 ve üzeri olması gerekmektedir.

Göz tansiyonu polisliğe engel olup veya olmaması görme kaybının oranına bağlıdır.

Göz Tansiyonu Neden Yükselir

 • Genetik olarak
 • Miyopu olanlar
 • Yüksek hipermetrop olanlar
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon hastalarında
 • Aterosklerozu olanlar
 • İki gözde tansiyon farklılığı olan kişilerde

Göz tansiyonu alkol

Bir çok hastalığa karşı olumsuz yönde etki gösteren alkol göz tansiyonunun yükselmesindeetkili rol oynamaktadır.

Göz Tansiyonu Baş Döndürürmü

Göz tansiyonu, görme bozukluğuna bağlı olarak baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir,görme bozukluğu yaşıyor ara ara tekrarlayan baş dönmesi var ise en kısa sürede hekime görünmeniz faydalı olacaktır.

Doktorlara yöneltilen sorulardan bir tanesi göz tansiyonu evde nasıl ölçülür sorusudur, göz tansiyonu ev de ölçülebilecek bir rahatsızlık olmadığından kesinlikle uzman hekimler ve özel cihazlar ile yapılmalıdır.

Göz tansiyonu için en iyi doktor tavsiyesi çevrede araştırma yapılarak hususi olarak kendi alanında uzman doktorlar seçilmelidir.

Göz Tansiyonu Gözde Kızarıklık Yaparmı?

Göz tansiyonu gözde kızarıklık yaptığı gibi,göz kızarıklığı göz tansiyonu belirtileri arasındadır.

Göz Tansiyonu Cihazı

Tonovet tonometre diye isimlendirlen ölçüm cihazı ile ağrısız ve çok  hızlı bir şekilde

göz tansiyonu ölçümü yapılmaktadır.

Göz tansiyonu güneş 

Güneş ışığına aşırı maruz kalmak göz tansiyonunu tetiklemektedir.

Göz tansiyonu genetikmi?

Göz tansiyonunun en önemli faktörlerin başında genetik faktörler gelmektedir.

Göz Tansiyonu Geçicimidir?

Göz tansiyonu doğru bir tedavi yöntemi ile geçebilmektedir.

Göz tansiyonu geçermi?

Göz tansiyonu erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalık türüdür.

Göz Tansiyonu Hangi Yaşlarda Başlar?

Göz tansiyonu genetik olarak, ve hastalıklara bağlı olarak ortaya çıktığından dolayı farklı yaşlarda görülebilmektedir,yanlı en sık görülen yaşlar 55 yaş üstü kişilerdir.

Göz tansiyonu ırsimidir? Göz tansiyonu ırsi olarak nesilden nesile etkileyebilen bir hastalıktır,ailesinde göz tansiyonu olan kişiler risk taşıyan sınıflar kısmındadırlar.

Göz Tansiyonu Kör Edermi

Göz tansiyonu riskleri Göz tansiyonu kör edermi sorusu yerinde ve sıkça sorulan sorulardandır tedavi edilmediğinde ileri bir süreçte körlüğe kadar götürebilmektedir.

Bu yazı 543 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak