Dukan Diyeti Ve Evreleri

Dukan-diyeti-menü-listesi-dukan-diyeti-yapanlar
Paylaş
 

En iddalı diyetler listesinde bulunan dukan diyeti İçeriği düşük karbonhidrat tüketimiyle alakalı olan ve son 30 yıldır temelinin olduğu bir diyet olan Dukan diyeti günümüzde oldukça popüler diyetler arasında yer alan diyetlerdendir dukan diyeti 1 ayda 20 kilo.1 ayda 30 kilo verdiğini söyleyenler’de bulunmaktadır, fakat unutulmaması gerekelin nokta dukan diyeti aşamaları kendine özgüdür, fazla kilo vermek isterken diyet programının dışına çıkılmaması sağlık açısından önem arzetmektedir ayrıca dukan diyetinde alkol tüketimi olmamalıdır.

Farklı farklı evrelerden oluşan ve bir türlü uzmanların ortak olarak kabul edemedikleri bu diyet, bazı kısmın karşı çıkıp bazı kısmın da kabul etmesiyle karışık bir diyet olarak ortada bulunmaktadır. İnsanlara yararlı olan bir diyet olan dukan diyetini sizlere açıklayalım.

Atak Evresi Dönemi

Protein dönemi olan bu dönemde dana eti, biftek, kıyma, tavuk, balık ve yumurta gibi birçok protein bulunan besinler tüketilmektedir. Aynı zamanda bu dönemde kuzu eti diyette yer almamasına dikkat ediniz. Son olarak dönem içerisinde 1,5 litre su ihmal etmeden içmelisiniz. Dönemin süresi 1 ile 10 günlüktür.

Seyir Evresi Dönemi

Bu dönemin amacı hedeflenen kiloya inmek için zemin hazırlamaktır. Protein ve Sebzenin olduğu bir dönemdir. Pişmiş ve pişmemiş sebzelerin bulunduğu dönem içerisinde nişasta içeren birçok besin (pirinç, nohut, patates, fasulye, mısır, mercimek gibi) yasaktır. 28 sebzeyi de bu diyete ekleyebilir ve dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Her türlü yeşilliğin, pırasanın, brokolinin, lahananın, patlıcanın, domatesin, turpun içerdiği bir diyet dönemi olmalıdır.

Güçlendirme Evresi Dönemi

Bu döneme girildiğinde yine protein ve sebzeyi tüketmekte serbestsiniz. Bu dönem içerisinde tek farklılık meyve ve ekmeğin, 1-2 porsiyon olarak ayriyeten eklenmiş olması olacaktır. Bunun yanında 40 gr kadar olacak şekilde peynir de tüketilebilir. Kendinizi ödüllendirmek amacıyla da arada bir ortalama haftada birkaç günlük olarak makarna da yiyebilirsiniz.

Dukan Diyeti Örnek Listesi

Dukan diyeti listesi 1 haftalık diyeti menüsü

Atak Evresi için uygulanabilecek dukan diyeti listesi örneği aşağıdaki gibidir.

1. Gün

Sabah Kahvaltısı: 2 tane yumurtayı yağsız olarak ,süt, füme ve somon ile hazırlanmış olmalı.

Öğlen yemeği: Yağ içermeyen beyaz peynir ile yapılmış jambon ruloları ve Sade quark

Akşam Yemeği: Kırmızı et çok az miktarda yağ eklenebilr, (soya sosu, zencefil, sarımsak, karanfil, karabiber ile sos )

2. Gün

Kahvaltı: 200 gr yağsız yoğurt ve 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Öğlen: 200 hazırlanabilirgr Kuşbaşı doğranmış tavuk ve sade quark(1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenmiş)

Akşam: Izgara Balık (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış) ve doğranmış otlar

3. Gün

Kahvaltı: 2 yemek kaşığı Yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış karışım (tatlandırıcı eklenebilir)

Öğlen: 175 gr kıyma ile hazırlanmış kıymalı yumurta

Akşam: 3 adet yumurta (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış) ve Sade quark

4. Gün

Kahvaltı: 2 yumurta  ve 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış omlet

Öğlen: 2 yumurta ile hazırlanmış 1 yemek kaşığı zeytinyağlı salata

Akşam: 200 gr somon balığı ve  Buğulama Kuşkonmaz

Dukan Diyeti Hamileler Yapabilir mi?

Gerken protein ve besinler aksatılmadığı sürece dukan diyeti hamilelik döneminde’de rahtlıkla uygulanılabilir,doktorunuza sormadan uygulamaya başlamamalısınız.

Dukan Diyeti Yapanlar

Dukan diyeti yapanların çoğunluğu diyetin kilo vermede işe yaradığını, fakat dukan diyetinin metabolizmayı zorladığı diyeti yaparken diyet listesine göre hareket etmenin gerekliliğini özellikle vurgulmaktadırlar.

Dukan Diyeti Yapanların Yorumları

Son aylarda bazı nedenlerden dolayı kilo almış ve bundan çokca rahatsızlık duymaya başlamıştım . dukan diyetini uygulayarak ortalama 1 ay içerisinde 9 kiloya yakın zayıfladım,bir çok kişi yapmış olduğu bu diyet ile çok daha yüksek kilolar vererek zayıflayan kişiler olduğunu duydum bu tavsiyeler üzerine başladım. dukan diyetini yaparken zaman aralığına dikkat edilmesi gerekmektedir,  özellikle karaciğeri ve genel olarak tüm vücudu zorlayan bir diyet olduğu unutulmamalıdır. 1.ve 2. safhayı toplamda 1 ay kadar uygulayıp 3. safhaya yani verilen kiloların sabitlenmesi bölümüne geçmek gerek. ayrıca bu diyet metabolizmayı zorladığı için ağır sporlardan kaçınmak gerek. (karaciğer ve böbrekleri zorlar) şu püf noktalara dikkat edilmesi gerektiğini dukan diyeti yapan kişilerin ortak sloganı haline gelmiştir.

Gün içerisinde 2 lt. su (proteinler zamanla vucudumuzda ürik asit biriktimekte bunda dolayı su içilmelidir)

Dukan ekmeği diye adlındırılan Yulaf kepeği (vücuttaki gıdaların bir kısmının emilimini engellediği için)

25 dk. yürüyüş. (diyet süresinde kilo vermenizi hızlandırır)

Dukan diyetinde dikkat edilmesi gerkilen bazı noktalar vardır bunlara dikkat edilmediği takdirde yukarıda belirttiğimiz gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Dukan diyeti ile zayıflayanlar oldukça fazla olmasına rağmen en önemli uyarılardan bir tanesi şudur. Bütün diyetlerde en önemli faktörlerden bir tanesi hedefinizi belirleyeceğiniz zaman, sağlık problemlerinizi, çalışma şartlarınızı, ve gerçek hedefler üzerinde yoğunlaşıp yavaş ve emin adımlar ile kilo verip, sağlığınızı kaybedecek hareketlerden kesinlikle uzak durulması gerektiğidir.

Bu yazı 304 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak