Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Günlük-cilt-bakımı-sıralaması
Paylaş
 

Cilt Bakımı nedir? nasıl yapılır? evde cit bakımı tarifleri konularına kısaca değineceğiz.günümüzde bütün kadınların istisnasız cilt bakımı için kullandıkları bir formul ve kendine özgü cilt bakım ürünleri kullandığını bilmekteyiz. Doğru cilt bakımı için hangi yöntemler uygulanmalı? en iyi sonucu nasıl elde ederiz umarım istifade edebileceğiniz bir yazı kaleme alacağım.

Cilt Bakımı Nedir

Cilt bakımı cildimizin ölü deriden ve toksinlerden arındırma yöntemidir. Vucudumuzun dış yüzeyini kaplayan derimizin dış etkenlere açık olması, soğuk, sıcak, güneş, hava değişiklikleri, hormonların etkisi gibi iklim şartlarından etkilenebilen bir yapıya sahip olması, cildimize bakım yapma zaman ayırma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Cilt bakımı cildimizin dışarıdan gelebilen bu tarz problemlere karşı savunma sistemi oluşturup, cildimizin herhangii bir sebepten dolayı zarar görmüş noktalarını doğal veya kimyasal bazı maddeler kullanarak onarma ve iyileştirme işlemine genel olarak cilt bakımı diye isimlendirmekteyiz.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Cilt bakımı sürekli yapılması gerekilen durumdur, genç yaşlarda başlayıp bir ömür boyu devam eden bir işlemdir. Belirli bir yaştan sonra cilt bakım ürünleri değişiklik gösterebilmektedir, cilt bakımı ürünleri seçerken kesinlikle cilt tipinizi, ve cilt probleminizi göz önünde bulundurmalısınız, cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullandığınızda hem istediğiniz sonuca ulaşamayacak hemde, ulaşsanız bile çok uzun zaman alacağından dolayı bu süre zarfında cilidiniz kullanmış olduğunuz ürünlerden dolayı tahriş olması kaçınılmaz olacaktır.

Cilt Bakımı Ne Sıkılıkla yapılmalı

Cilt bakımı genel olarak en az ayda bir kere yapılmalıdır, aksi durumda bakım süresi uzatıldığında cildmiz yıpranmaya ve tahriş olmaya daha elverişli bir hal alabilmektedir.

Cilt Bakımında Neler Yapılır

Cilt bakımı, profesyonel bakım, amator bakım, diye ikiye ayrılmaktadır profesyonel bakım içerisine tıbi ameliyatlar dahi girmektedir, amator cilt bakımı dediğimiz bölüm ise kişinin kendi imkanları ile evde yapmış olduğu cilt güzellik maskeleri, ve cilt bakım ürünleri ile yapılan bakım türüdür, amator cilt bakımı bölümü en çok kullanılan bölümdür, çünkü çok ciddi problemler olmadığı sürece profesyonel cilt bakım dediğimiz, bölüme ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bizi en çok ilgilendiren bölüm amatör cilt güzellik kısmı olduğu için kısaca değilenim istiyorum, cilt bakımında yapılması gereken uygulamalar sırasıyla şu şekildedir.

 • Hangi cilt türüne sahipsiniz öncelikle bunu öğrenin(Yağlı, kuru, ) vb.
 • Kronik veya mevcut zaman içerisinde cilt hastalığınız varmı
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı sürekli ilaç kullanıyormusunuz
 • Cildinizin hangi tür bitkisel ürünlere alerjisi varmıdır.

Yukarıda belirtimiş olduğumuz nedenler arasında cildiniz ile alakalı bir problem yok ise, cildinize uygun cilt bakım maskeleri, ve kozmetik ürünlerini kullanarak başlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılıyor

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 • Öncelikle cildinizi güzelce temizleyin
 • Cildinizin kuru olmaması gerekmektedir, cildinizi herhangi bir nemlendirici ile nemlendirin.
 • Cilt bakım ürünü kullandıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyumayın.
 • Cildinizi bronzlaştırma, için cildinizi yıpratacak operasyonlardan uzak dıurun.
 • Kişisel eşylarınızı kimse ile paylaşmayın.

25 Yaşından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

25 yaşından sonra insan cildi yapısal olarak nem oranı düşmeye başlar bundan dolayı 25 yaşından sonra belli aralıklar ile cilt nemlendiriciler kulanmak cilt sağlımız için önem arzetmektedir.

 • Belirli aralıklar ile ölü deriden kurtulmak için peelin gler yaparak cildinizin nefes almasına yardım edin.
 • Dış etkenlere karşı daha dikkatli olunmalı güneş kremi, güneş gözlüğü, gibi aksesuarlar ile cilt korunmalıdır.
 • Ay içerisinde en az doğal maskelerden bir tanesi ile cilt maskesi yapılmalıdır.
 • 25 Yaşından sonra cilt kurumaya başladığından dolayı cildin yaşlanmasını önlemek için, kırışıklıklara karşı güvenilir kozmetik ürünleri, ve cilt bakım maskelerine ağırlı verilmelidir.
 • Sağlıklı yiyecekler ile cildinize iyi gelen, gıdaların tüketimine dikkat ederek cildinizi korumaya yardım edin.
 • Yüzünüzü temizlemeyi asla ihmal etmeyin.

Günlük Cilt Bakımı Sıralamsı

Güne başlamadan önce cilt bakımına zaman ayırmak istiyorsanız, sabahları uykunuzdan biraz feragat etmeniz gerekecek.Güne başlarken çok aşırı yağlı bir cildiniz yok ise, normal bir temizleyici kullanarak başlayabilrisiniz.

Bir diğer seçenek ise tonik kullanarak cilt temizliği gece boyunca yüzünüzü kendiliğinden kirlenmedğini düşünmeyin, çünkü cildimizin kendisinin oluşturduğu bir takım ağır yağlar ve organizmalar bulunmaktadır, tonik kullanarak bu temizliği gerçekleştirebilrisiniz. dikkat etmeniz gereken husus tonik seçimi yaparken alkolsüz olmasına özen gösterin. Günlük cilt bakımında yeri doldurulamayacak kadar büyük olan bir diğer ürün ise nemlendiricilerdir, makyaj ve temizleme için zamanınız yok ise güzel bir nemlendirici ile cildinizin günlük ihtiyacın karşılamış olursunuz. Göz kremi kullanmayı elinizden geldiği kadar ihmal etmemeye özen gösterin.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkilerden elde edilen doğal cilt bakım yağları gece cildinize sürerek hem daha uzun süreli kalmasını sağlar hemde etkisini daha çabuk göstermesine neden olur. Gece gündüz olduğu gibi göz kremi kullanabilirsiniz. Kaliteli bir gece kremi veya evde kendinizin hazırlayabileceği doğal bir maske gece bakımı için etkili yöntemlerden birtanesidir.

Günlük Cilt Bakımı İçin Maske Tarifi

Kayısı Ve Elma Maskesi Tarifi

Dr. İbrahim saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bu kür ile hem daha genç daha ferah ve pürüzsüz bir cülde sahip olabilirsiniz. Öncelikle bu kürümüzde 4 adet orta boy kayısı ve bir orta sertlikte ekşi olmayan kırmızı elma gerekli, kayısılarımızın yumuşak olgunlaşmış değil sert olamsına dikkat edelim.

Hazırlanışı

Hazırlammış olduğumuz kayısı ve elma kabuğunun sıgacağı şekilde küçük bir  kap hazırlıyoruz, suyu kaba koyarken maskemizin ne çok koyu nede çok cıvık olamamsaı için yeteri kadar su ilave edelim.

Kayısıyı dışarıdan çekirdeğe dogru 1,5 cm alarak soyalım çekirdeğin dış yüzeyindeki  jelimsi plesenta kısmı alınmamalıdır, kırmızı elma kabukları ile beraber içerisinde çok fazla su bulunmayan kabımıza ekliyoruz. kısık ateşte 5 dk kadar üstü kapalı kaynatalım.

Kaynadıktan sonra lapa haline gelince, kullanmadan önce iyice ezilerek  homojen haline getirdikten sonra. biraz soğuması beklendikten sonra çok bastırmadan cilde masaj yapılarak yedirilir. Ay içerisinde en fazla 3 defa yapılmalıdır.

Bu yazı 771 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak